ASTROFOTOGRAFIE

Zpět :: Domů

Obsah


Úvod

Začínáme s astrofotografií  

Vybavení  

Fotografování
   Zaostřování
   Ustavení montáže
   Pointace
   Doba expozice
   Fotografie projekcí
   Ukázky chyb

Postupy zpracování

Galerie fotografií

Moje vybavení

O autorovi

Aktualizace a novinky

Odkazy

Kniha návštěv

Hledání

 

Světelné znečištění - ukázka

Protože převážná většina zájemců o astrofotografii u nás se bude potýkat při fotografování s problémem světelného znečištění, připravil jsem následující ukázku, která demonstruje, jak velký rozdíl ve snímcích lze získat vhodnou volbou místa a doby fotografování. Pro porovnání zde můžete vidět dva snímky, pořízené za srovnatelných povětrnostních podmínek, ze stejného stanoviště, na stejný film po stejnou dobu 30 minut a scanované stejným scannerem. Snímky nejsou nijak upravované (snad kromě retuše prachu a poškrábaného filmu)

První snímek hvězdokupy Plejády byl pořízen na jaře, kdy byla hvězdokupa cca. 30 stupňů nad obzorem ve směru, kde ve vzdálenosti asi 12km leží Hradec Králové. Přesto, že okem nebylo světelné znečištění příliš patrné, snímek dopadl takto:

Druhý snímek galaxie M101 by proveden v době, kdy objekt ležel prakticky v zenitu. Získaný snímek vypadá takto:

Z toho vyplývá závěr, že je třeba najít takové stanoviště a zvolit takové období, kdy je objekt co nejvýše nad obzorem a v jeho směru neleží žádný zdroj světelného znečištění. Přes značný rozdíl ve snímcích lze však oba použít, pokud provedeme odstranění vlivu světelného znečištění a vinětace ze snímku. Potom lze získat takovéto snímky:

Přeji mnoho úspěchů při hledání temného nebe.


Zpět


(c)1999-2012 Martin Myslivec          

NAVRCHOLU.cz