ASTROFOTOGRAFIE

Zpět :: Domů

Obsah


Úvod

Začínáme s astrofotografií  

Vybavení  

Fotografování

Postupy zpracování

Galerie fotografií

Moje vybavení

O autorovi

Aktualizace a novinky

Odkazy

Kniha návštěv

Hledání

 

Sluneční H-alfa filtr Coronado Solarmax 40
Další kousek astro-vybavení, který se u mne objevil kolem letošních vánoc, se jmenuje Coronado SolarMax 40. Je to po nejlevnějším a u nás již relativně známém Coronadu PST druhý nejmenší chromosférický filtr z nabídky, ale PST o stejném průměru (40mm) jednoznačně překonává v kontrastu zobrazených detailů. Navíc se nejedná o celý dalekohled, ale pouze o filtr (respektive dvojici filtrů), které si uživatel může namontovat na svůj dalekohled a kochat se pohledem na děje na naší mateřské hvězdě.

Já jsem si ho pořídil v provedení s blokovacím filtrem o velikosti 10mm, což umožňuje použít ho na dalekohled až s ohniskem 1m, přičemž je ještě stále možné pozorovat celý disk Slunce. Nyní ho provozuji namontovaný na svém refraktoru Borg 77ED s ohniskem 0.5m. Jak to vypadá po instalaci, se můžete podívat na obrázku.

Před objektiv se montuje tzv. Fabry-Perrotův etalon, a v zenitovém zrcátku před okulárem se pak nachází tzv. blokující filtr, který z celého spektra maxim a minim produkovaných etalonem vybere pouze jedno maximum, ležící na vlnové délce vodíkové čáry H-alfa. Šířka propouštěného pásma je 0.7 A. Pomocí přední naklápěcí objímky etalonu lze navíc jemným nakláněním filtru ladit v malém rozsahu propouštěnou vlnovou délku a sledovat tak různé děje ve sluneční chromosféře (protuberance, erupce, filamenty). Detailnější pohled na etalon a blokfiltr je zde.No, a co že je s tím zařízením vlastně vidět ? Dá se říci, že poměrně mnoho. Při vhodném naladění etalonu se objeví sluneční granulace, na okraji disku se objeví protuberance (výtrysky hmoty z chromosféry) a kolem aktivních oblastí lze pozorovat pokroucené smyčky filamentů (což jsou vlastně na disk promítnuté protuberance) a světlé oblasti - tzv. flokule. Při troše štěstí lze spatřit i nějakou erupci. Zkrátka i přes současné sluneční minimum je co pozorovat, a upřímně řečeno, jsem zvědavý a těším se na sluneční maximum. Ukázka toho, jak vypadá Slunce přes H-alfa filtr je na snímcích CCD kamerou níže, ve skutečnosti je to v různých jasech červené. Větší verze snímků získáte na kliknutí.Větší verzi snímku získáte na kliknutí a další snímky si můžete prohlédnout v galerii věnované H-alfa snímkům Slunce.


Zpět


(c)1999-2012 Martin Myslivec