ASTROFOTOGRAFIE

Zpět


 

Mimoosový hledáček

Protože po mě již několik z Vás chtělo výkres hledáčku, prohledal jsem šuplíky a našel původní výkres (dá-li se to tak nazvat) podle kterého byl vyroben. Protože jsem však dosud neměl čas překreslit ho na počítači, tak jsem ho alespoň ofotil. Omluvte tedy (ne)kvalitu.

Protože jsem člověku, který ho dělal asistoval, není výkres vyčerpávající. Navíc pochybuji, že ho bude možno použít beze změny na jakýkoli dalekohled, protože rozměry jsou závislé na mnoha parametrech dalekohledu jako průměr okulárového výtahu, vzdálenost obrazové roviny od boku tubusu, typ použitého pointačního okuláru a mnoho dalších věcí.

Můj mimoosový hledáček se skládá z pěti základních dílů:

1 - Hlavní těleso hledáčku

2 - Držák pointačního okuláru

3 - Držák eliptického zrcátka

4 - Eliptické zrcátko

5 - Kroužek se závitem pro upevnění fotoaparátu

Popíšu tedy poněkud podrobněji, jak všech pět dílů spolu souvisí, jak byly vyrobeny a jaké mají funkce. Hlavní těleso hledáčku (1) je vysoustruženo z černého plněného polyamidu (z duralu by to bylo ještě lepší). Za svůj vnější průměr se upíná místo okulárového výtahu. Jeho polohou se zaostřuje a otáčením kolem jeho osy se vyhledává vhodná pointační hvězda. V jeho boku je ve vhodné vzdálenosti otvor, u něhož je přišroubovaná cca. 4mm tlustá destička (3) seříznutá pod úhlem 45 stupňů a na ní je přilepeno malé eliptické zrcátko. To odráží část paprsků do držáku pointačního okuláru (2), který je přišroubován kolmo k hlavnímu tělesu. Má též otvor a jeho vnitřní průměr je volen nepatrně větší, než je použitý pointační okulár. Vyroben je taktéž z polyamidu. Oba díly jsou k sobě pouze přitaženy třemi šrouby M3. Malá skulina, která mezi nimi vznikne, vůbec nevadí, neboť v noci tudy stejně žádné světlo neproniká. Na konci hlavního tělesa je zasunut kroužek se závitem na fotoaparát (5). Ten je vysoustružen z duralu. Závit (či bajonet) je třeba vyrobit podle použitého fotoaparátu. Kroužek má drážku o šířce 3mm, která umožňuje zajištění kroužku pomocí tří šroubků M3, které zapadnou do drážky. Pokud jeden ze šroubků nedotáhneme úplně, lze fotoaparátem s kroužkem volně otáčet, nalézt vhodnou kompozici a dotažením šroubku polohu zajistit. Místo šroubků, kterými nelze dobře otáčet pouze rukou doporučuji použít šrouby s rýhovaným držátkem. Nezapomeňte také vnitřní plochy natřít matnou černou barvou, aby nedocházelo k odrazům.

Než se pustíte do výroby, proměřte si váš dalekohled a celý návrh si přepracujte podle vašich požadavků. Obrazová rovina musí ležet minimálně 90-100mm od boku tubusu, jinak se vám tam hledáček nevejde (při použití standardního 1.25" okuláru). Dále nedoporučuji dělat hlavní těleso menšího průměru než 50mm. I při tomto průměru již dochází k vinětaci obrazu a menší průměr vše ještě zhorší. Rozhodně si nedělejte iluze, že umístíte mimoosový hledáček do standardního 1.25" okulárového výtahu. Nutností pro fotografování na kinofilm je 2" výtah.


Zpět


(c)1999-2012 Martin Myslivec          

NAVRCHOLU.cz