ASTROFOTOGRAFIE

Zpět :: Domů

Obsah


Úvod

Začínáme s astrofotografií  

Vybavení  

Fotografování

Postupy zpracování

Galerie fotografií

Moje vybavení

O autorovi

Aktualizace a novinky

Odkazy

Kniha návštěv

Hledání

 

Autopointer z WEBkamery - realizace

Autopointer z WEBkamery si prozatím postavili minimálně dva lidé, o nichž vím. Oba k plné spokojenosti. Shodou okolností oba vlastní dalekohledy SCT od Meade, LX50 a LX200. Na následujících snímcích můžete shlédnout, jak vypadá realizace v praxi.

Toto je upravená WEBkamera s peltierovým chlazením, použitá na 250mm SCT dalekohledu Meade LX50. Autorem je Jiří Ševcůj. Pointace s montáží na LX50 je prý velmi přesná, maximální chyba se pohybuje do 6".

S původním OAG od Meade je prý bohužel pro pointaci vhodná hvězda jen okolo 7 mag. Problém však nezpůsobuje nízká citlivost kamery (bez OAG jsou prý viditelné na monitoru i hvězdy až do 11 mag.), ale OAG od Meade, jehož zrcátko odráží pouze velmi malou část z celého svazku paprsků na CCD čip. S jinými OAG o větším průměru je situace výrazně lepší.


Dalším majitelem pointeru je pan Jan Eliášek z Českého Krumlova, který používá pointér na 200mm SCT Meade LX200, montáž je vybavena korektorem periodické chyby. Dosahovaná přesnost pointace je okolo 3-5" Kamera je osazena na OAG Tracker III, který oproti původnímu OAG Meade umožňuje pointovat na hvězdy až 9mag, což znamená, že k pointaci vhodnou hvězdu naleznete spolehlivě vždy.

Na následujícím snímku můžete vidět kulovou hvězdokupu M13, která byla pointována výše uvedenou sestavou. Jedná se o snímek na klasický kinofilm (Kodak Supra Royal 400).


Zpět


(c)1999-2012 Martin Myslivec          

NAVRCHOLU.cz