ASTROFOTOGRAFIE

Zpět :: Domů

Obsah


Úvod

Začínáme s astrofotografií  

Vybavení  

Fotografování

Postupy zpracování

Galerie fotografií

Moje vybavení

O autorovi

Aktualizace a novinky

Odkazy

Kniha návštěv

Hledání

 

Paralaktická montáž GS

Toto byla moje první paralaktická montáž. Je od firmy GS Optical. (prodává ji firma Dalekohledy Matoušek v Praze). Má polární hledáček. Vlastními silami byla doplněna o pohon pro jemné korekce v deklinaci. Pohon na polární ose je původní, dodávaný s montáží. Oba pohony jsou řízeny elektronikou vlastní konstrukce, se snadným ovládáním pohybů pomocí pákového ovladače. Napájení je buď z malého akumulátoru 12V/ 1.3 Ah nebo autobaterie. Pokud nefotografujeme, lze pohony pootočením odpojit od šneků a používat manuální ovládání jemných pohybů.

Původní hliníkový stativ byl dosti vratký a pružný, takže bylo nutno vyrobit velmi pevný stativ, který je z duralových trubek o průměru 60 mm s tl. stěny 3mm, upevněných imbusovými šrouby do hlavice svařené z ocelové desky a tří ocelových trubek. Nohy jsou zakončeny nastavitelnými koncovkami z polyamidu. Také bylo nutno vyrobit nové protizávaží o hmotnosti 7kg. Celková váha sestavy je cca. 35 kg. Výška celé sestavy je okolo 1.8 m. Sestavu lze transportovat rozebranou na jednotlivé díly (tubus, hlavu montáže, nohy stativu, protizávaží). Složení do funkčního stavu netrvá déle než 5-10 minut podle množství připojeného příslušenství.

Montáž vykazuje periodickou chybu asi 2.5', což je sice dost, ale při troše trpělivosti ji lze upointovat jak manuálně, tak pomocí autopointeru.

Montáž byla v únoru roku 2004 prodána novému majiteli, protože jsem zakoupil montáž EQ6


Zpět


(c)1999-2012 Martin Myslivec          

NAVRCHOLU.cz