ASTROFOTOGRAFIE

Zpět


 

Montáž EQ6 - Vlastnosti, úprava

Montáž EQ6 je produktem čínské firmy Synta. Vyniká nosností (výrobce udává do 18kg pro fotografické účely) a vysokou tuhostí, při relativně přijatelné ceně. Ovšem jejím největším problémem se ukázala nepřesnost. Tedy hlavně průběh periodické chyby.


průběh PE před úpravou

Jak lze z průběhu PE vyčíst, větším problémem než samotná velikost chyby (max. 40"), je její průběh. Montáž totiž dokázala "ujet" i 10-15" během dvou sekund, což kladlo velké nároky na pointování (ať manuální či autopointerem) a většinou to stále nebylo ono. Po delším zkoumání jsem usoudil, že jsou na vině levné "plechové" převodovky za podobně mizerným levným krokovým motorem (převodový poměr 1:132), které navíc měly hroznou vůli (siderickou rychlostí se přejížděla okolo 4 sec.) Rozhodl jsem se proto o nahrazení kompletu Motor-převodovka precizním krokovým motorem a převodem. Nechal jsem si proto vyrobit dvojici kompletů motor-převod-upevňovací deska, osazených motory Microcon SX-17 (max. moment 0.4Nm) s převodem 1:4.7 viz. následující obrázky.


komplet motor - převodovka pro RA

Na obrázku je vidět pohon RA. Pohon DE je velmi podobný, pouze má jinak umístěné výstupní kolo a jinde upevňovací otvory. Mosazné kolo, které je uloženo na dvou miniaturních ložiskách, zabírá dále již přímo do původního kola šneku, které kouká do těla montáže. Pastorek je přímo na hřídeli krokového motoru SX-17. Při úpravě nebylo tělo montáže vůbec rozebíráno, vše lze provést pouze krytem na boku montáže a vše lze opět vrátit do původního stavu. Polární hledáček není úpravou zastíněn.

Vzhledem k jinému převodovému poměru nelze použít původní kontrolér, též z důvodu, že neumí mikrokrokování, které je vzhledem k nízkému převodovému poměru naprosto nutné. Vyrobil jsme si proto elektroniku novou, která má zároveň vstup pro připojení PC (COM a USB), vstup pro autopointer, ovladač s klávesnicí a s LCD displejem, GO-TO systém s databází objektů, možnost update firmware. Montáž je nyní schopná pohybů až rychlostí mezi 400x-500x (v závislosti na stupni ztuhnutí maziva v různých ročních obdobích). Elektroniku lze použít i pro jiný dalekohled řízený dvěma krokovými motory s proudem do 2A/fázi, samozřejmě s větším chladičem.

Zde je ke stažení podrobný popis možností této řídící elektroniky a návod k použití (PDF, 1.9MB)


nový panel s elektronikou a ovladač.


pohled na přední stranu řídící elektroniky


pohled na zadní stranu řídící elektroniky, bez chladiče.


a s chladičem

Touto úpravou se značně zklidnil průběh periodické chyby a klesla vůle v převodech (ze 4 sec. na pár desetin sec. při siderické rychlosti). Montáž se nyní nechá pointovat autopointérem za dobrých atmosférických podmínek s přesností okolo 3"


průběh PE po úpravě


nové (vlevo) a původní (vpravo) provedení motorů pro pohon EQ6

PROSBA - momentálně nejsem schopen zajistit zopakování výroby komponent a úpravy montáže (z časových i materiálových důvodů) - tak prosím po mně tuto úpravu nežádajte.   Až budu schopen opakované výroby, dám o tom zde vědět. Děkuji.


Zpět


(c)1999-2012 Martin Myslivec