ASTROFOTOGRAFIE

Zpět :: Domů

Obsah


Úvod

Začínáme s astrofotografií  

Vybavení  

Fotografování

Postupy zpracování

Galerie fotografií

Moje vybavení

O autorovi

Aktualizace a novinky

Odkazy

Kniha návštěv

Hledání

 

CCD kamera

Jedná se o kameru vlastní výroby, kterou tvoříme společně s Markem Peckou a Liborem Němcem. Jde o modifikaci citlivé (0.003 lux) TV kamery tak, že umí dlouhé expozice. K digitalizaci se používá standardní digitalizační (grabovací) karta nebo digitalizační USB box připojený k PC. Kamera má možnost manuálního nastavení expozičního času a zisku. Je chlazená dvěma peltierovými články.

Citlivost kamery je velmi vysoká, za běžných podmínek dostačují expoziční časy do 30sec. Rozlišení je dané formátem PAL, tj. 768 x 576 pix. Digitalizace je sice jen s rozlišením 8 bitů, ovšem skládáním více expozic efektivní rozlišení roste.


Kulová hvězdokupa M13 - složenina 40 snímků po 4sec

První testy jsem uskutečnil na balkóně na sídlišti, asi 5m od lampy veřejného osvětlení. Je na nich M13. Výsledný snímek je složenina, jeden 4 sec. snímek vypadá takto. Kliknutím na obrázek dostanete verzi ve vyšším rozlišení. Na dalším snímku je menší kulovka M92.


Kulová hvězdokupa M92 - složenina 45 snímků po 4sec

Největším problémem při takto vysokých rozlišeních se ukázal seeing. Nevěřil bych, kdybych to neviděl na vlastní oči v reálném čase na monitoru, kolik snímků seeing znehodnotí, z hvězd byly všelijaké kotoučky, ocásky, a opravdu za to nemohla montáž. Postupem noci se to výrazně lepšilo, jak se atmosféra dostávala do rovnováhy.

Prozatím nemohu bohužel pořizovat snímky v terénu v plném rozlišení, neboť můj "historický" notebook nestačí na digitalizaci snímků videa v reálném čase. Jsem tedy zatím vázán na můj balkón, (bohužel na velmi přesvětleném místě) odkud mám natažený kabel ke stolnímu PC. Kamerou lze samozřejmě také pointovat při fotografování na film, citlivost je vyšší než u WEB-kamery. V současné době je kamera používána spíše k pointaci, protože na focení mám modifikovaný Canon EOS 300D a v poslední době také kameru QHY8.


Zpět


(c)1999-2012 Martin Myslivec          

NAVRCHOLU.cz